26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Noc v opeře

Noc v opeře

režie: Sergei Loznitsa
originální název: Une nuit à l'Opéra
země: Francie
rok: 2020
délka filmu: 19 min.

synopse

Dokumentární miniatura renomovaného režiséra Sergeje Loznici vznikla jako pocta opernímu umění i polemika se společenskými rituály a historickou věrohodností. Střihový snímek kombinuje záběry z operních představení z padesátých a šedesátých let, politické oslavy a lidové veselice. Noblesa a grandióznost operních gala upomínající na francouzskou imperiální tradici jsou dekonstruovány smyšlenou montážní logikou, kde vítězí pouliční lidová kultura nad rituály francouzské buržoazie. Nad politickou alegorií a pojednáním o teatrálnosti ční nadčasové vystoupení Marie Callas v árii z Rossiniho Lazebníka sevillského.


„Obecně je role divadla (i opery) v politice, včetně té současné, kolosální. Všechny politické akce, včetně hnutí za občanskou neposlušnost, mají rysy teatrálnosti. Ostatně sama politika je svého druhu scénickým představením.“ (Sergej Loznica)

biografie

Sergej Loznica (1964) je běloruský režisér a střihač, autor řady oceňovaných dokumentárních filmů, které vynikají zejména precizní prací s archivním materiálem. Vystudoval kyjevskou polytechniku a VGIK v Moskvě. V roce 2007 byl na MFDF v Jihlavě oceněn jeho film Družstvo. Od roku 2001 žije s rodinou v Německu.

více o filmu

režie: Sergei Loznitsa
producent: Philippe Martin, Dimitri Krassoulia-Vronsky
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy