28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
O koncích
play
O koncích
O koncích
O koncích
O koncích

O koncích

režie: Liryc Dela Cruz
originální název: On Endings
země: Itálie, Filipíny
rok: 2020
délka filmu: 82 min.

synopse

Melancholií prostoupené černobílé obrazy opuštěného města a lidských obydlí, v nichž se čas vleče a vzniká tak prostor pro niterné úvahy a rozjímání. Film je autorovou intimní výpovědí z izolace, v níž předčítá dopisy matky, tesknící po svém synovi, kterého čtyři roky neviděla. Ve slovech plných něhy, bolesti i náboženského přesvědčení se mísí vzpomínky na minulost s vírou v budoucí společné okamžiky. V textu pronášeném tichým hlasem kontrastuje světlo a tma, stejně jako v podmanivých záběrech plných šerosvitu. Bez příběhu, dialogu či napětí snímek vybízí k poklidné divácké kontemplaci.
 
„Filmy jsou vzpomínky; kinematografie je paměť. Myslím, že film existuje, aby zachytil naši existenci, neznámo a paměť celého světa.“ L. Paolo Dela Cruz 
 
 

biografie

Filipínský režisér, scenárista a producent Liryc Paolo Dela Cruz (1992) patří mezi nejvýraznější představitele hnutí slow cinema. Hlavním tématem jeho nenarativních filmů je autorův původ a osobní historie. Návštěvníci MFDF Ji.hlava mohli zhlédnout jeho snímek Zprávy z neznámých nemocí (2018). 
 

více o filmu

režie: Liryc Dela Cruz
producent: Liryc Dela Cruz, Gutierrez Mangansakan II
scénář: Liryc Dela Cruz
kamera: Liryc Dela Cruz
zvuk: Greg Farough
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms