28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Obnova ráje
play
Obnova ráje
Obnova ráje
Obnova ráje
Obnova ráje
Obnova ráje
Obnova ráje
Obnova ráje
Obnova ráje

Obnova ráje

režie: Ron Howard
originální název: Rebuilding Paradise
země: Spojené státy
rok: 2020
délka filmu: 95 min.

synopse

Osmého listopadu 2018 stačila jedna jiskra, aby na západním svahu pohoří Sierra Nevada vypukl jeden z nejničivějších požárů kalifornské historie. Ohnivé peklo po sobě zanechalo 85 obětí a více než 60 tisíc hektarů spálené země. Popelem lehlo také město Paradise. Přeživší obyvatelé se v emotivním dokumentu oscarového režiséra Rona Howarda vracejí na místo zkázy, aby společně překonali trauma ze ztráty domova a čelili nejisté budoucnosti. Společně s nimi během jednoho roku zakoušíme beznaděj tváří v tvář nezkrotnému živlu i naději, sílící společně s odhodláním začít nanovo a obnovit ztracený ráj. 
 
 
„Víte, vlastně nikdy jsem takovou naprostou spoušť nezažil. Už ta sama o sobě byla pro nervový systém šok. A pak začít rozhovory s lidmi, kteří, jak víte, ztratili půdu pod nohama, vidět, co jim zbylo… Stal se z toho náš příběh. Také o tom chtěli mluvit. Chtěli se o ty záběry podělit. Chtěli, aby lidé pochopili, že až uvidíme, jak dělají pozoruhodná rozhodnutí a podnikají kroky k tomu, aby se vlastně pokusili znovu vybudovat svůj život a tuhle komunitu, neměli bychom zapomínat na jejich hrůznou zkušenost z nedávné minulosti.“ R. Howard


biografie

Hollywoodský režisér a producent Ron Howard (1954) začínal jako dětský herec. V roce 1977 režijně debutoval komedií Grand Theft Auto. Od té doby natočil řadu oceňovaných dramat, např. Oheň (1991), Apollo 13 (1995), Čistá duše (2001) nebo Rivalové (2013), stejně jako úspěšné komedie Žbluňk! (1984) a Rodičovství (1989). Velmi dobře byly přijaty také jeho dva předchozí dokumenty Beatles: Perná léta (2016) a Pavarotti (2019). 
 

více o filmu

režie: Ron Howard
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms