27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Obrazy starého světa
Obrazy starého světa
Obrazy starého světa

Obrazy starého světa

režie: Dušan Hanák
originální název: Obrazy starého sveta
země: Československo
rok: 1972
délka filmu: 64 min.

synopse

Žijí v bídě, daleko od civilizace, ve svých vlastních světech. Mohli bychom je označit za podivíny, vyděděnce nebo snílky. Lyrické černobílé obrazy osamělosti, zaostalosti a stáří ale nevyvolávají smutek a soucit. Kaleidoskopický portrét devíti lidí žijících na konci světa, v zapadlých tatranských vesnicích, je především oslavou nezdolnosti, vitality a touhy po životě. Dokument inspirovaný fotografickým cyklem slovenského umělce Martina Martinčeka se do československých kin pro svou „ošklivost“ vůbec nedostal. Doma i v zahraničí byl s velkým úspěchem uveden až 17 let po svém dokončení.

„V minulom režime bolo najťažšie presadiť to, o čom všetci vedeli a nesmelo sa o tom hovoriť. V postavách mojich filmov je zakotvená túžba po slobode, možno preto ich zakazovali.“ — Dušan Hanák

---
Zdroj citátu: http://www.filmsk.sk/cislo/nove-cislo-5-2018/rozhovor

biografie

Slovenský filmař Dušan Hanák (* 1938) studoval režii na FAMU, od roku 1965 pracoval ve Studiu krátkých filmů a od roku 1968 ve Studiu hraných filmů v Bratislavě. Jeho filmy byly oceněné v Oberhausenu, Montevideu, Mannheimu a na mnoha dalších festivalech. Některé z nich skončily po srpnové okupaci v trezoru.

více o filmu

režie: Dušan Hanák
scénář: Dušan Hanák
kamera: Alojz Hanúsek
střih: Alfréd Benčič
hudba: Jozef Malovec, Václav Hálek
zvuk: Ondrej Polomský
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy