28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Očitý svědek
play
Očitý svědek
Očitý svědek
Očitý svědek

Očitý svědek

režie: Jiří Havelka
originální název: Očitý svědek
země: Česká republika
rok: 2021
délka filmu: 93 min.

synopse

„Dokumentární anatomie masové vraždy pro jeden monitor a 34 mluvících hlav.“ Těmito slovy charakterizují autoři v titulcích svůj projekt tematizující popravu více než 260 karpatských Němců, Maďarů a Slováků, kterou v červnu 1945 u Přerova provedli vojáci československé armády. Takzvaný masakr na Švédských šancích je zpřítomňován minimalistickou dramatizací záznamů z výslechů přímých účastníků, očitých svědků i dalších osob. Jako kdyby postavy antického divadla vstupovaly na scénu komunikační platformy Zoom a přes propast času nám předávaly tragickou zprávu o strachu, nenávisti a nezájmu.


„Důležité je, že to visí na stránkách Národního divadla. A člověk si po zhlédnutí toho dokudramatu, které má hodinu a půl, může zkouknout každé jednotlivé svědectví zvlášť, a tak se vyhnout jakékoliv naší autorské manipulaci a udělat si vlastní názor.“ (Jiří Havelka)

 

Q&A s Jiřím Havelkou:

 

 

biografie

Jiří Havelka (1980) je dramatik, divadelní režisér, herec a filmový režisér. Jeho profesní dráha je spjata s divadlem VOSTO5, pro které vytvořil například divadelní hry Pérák nebo Dechovka. Roku 2019 měl premiéru jeho filmový debut Vlastníci (2019), nyní připravuje další hraný film Mimořádná událost.

více o filmu

režie: Jiří Havelka
hrají: Robert Mikluš, Saša Rašilov, Jan Bidlas, Filip Rajmont, Igor Orozovič, František Němec, David Prachař, Jiří Štěpnička, Matyáš Řezníček, David Matásek, Vladimír Javorský, Patrik Děrgel, Filip Kaňkovský, Petr Vančura, Radúz Mácha, Šimon Krupa, Vladislav Beneš, Pavel Batěk, Ondřej Pavelka, Anna Fialová, Jindřiška Dudziaková, Veronika Lazorčáková, Pavla Beretová, Magdaléna Borová, Alena Štréblová, Jana Boušková, Martin Pechlát, Luboš Veselý, Tomáš Jeřábek, Ondřej Bauer, Zdeněk Pecha, Sebastian Jacques, Jan Nedbal, Roman Zach
producent: Národní divadlo
scénář: Jiří Havelka, Marta Ljubková
kamera: Martin Bražina
střih: Martin Bražina
sound design: Martin Tvrdý
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms