28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Osamělé duby
play
Osamělé duby
Osamělé duby
Osamělé duby

Osamělé duby

režie: Fabiana Fragale, Jens Mühlhoff, Kilian Kuhlendahl
originální název: Vergiss Meyn Nicht
země: Německo
rok: 2023
délka filmu: 102 min.

synopse

Zbytky kdysi rozsáhlého Hambašského lesa v Německu mají roku 2018 definitivně padnout za oběť těžbě hnědého uhlí. Zabránit se tomu snaží skupina ekologických aktivistů a aktivistek, kteří si jako formu protestu zvolili okupaci ohroženého území. Mezi ně se vydává student filmu a novinář Steffen Meyn, aby zdokumentoval kritické události z pohledu bezprostředních účastníků a účastnic. Unikátní perspektivu filmu dává 360° kamera, kterou Steffen většinou nosí připevněnou na helmě. A také jeho upřímná touha porozumět aktivismu jako autentickému projevu vzdoru, ale i radikalismu a násilí, které mu nakonec přivodí tragickou smrt.

„Filmující Fabiana Fragale, Kilian Kuhlendahl a Jens Mühlhoff prošli archivy svého zesnulého přítele a materiál proložili rozhovory s bývalými squattery a squatterkami z Hambašského lesa.“

Zdroj citátu: Nd.


Do češtiny je tlumočena první projekce filmu.

biografie

Fabiana Fragale (1994) se zaměřuje na antikapitalismus a feminismus, a to jak ve svých filmech, tak v projektech uměleckého kolektivů Polsprung. Kilian Kuhlendahl (1993), také člen Polsprung, vytváří filmy, instalace a performance. Dílo Jense Mühlhoffa (1991) zkoumá každodenní politické projevy.

více o filmu

režie: Fabiana Fragale, Jens Mühlhoff, Kilian Kuhlendahl
producent: Melanie Andernach
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms