28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Otčiny
play
Otčiny
Otčiny
Otčiny
Otčiny

Otčiny

režie: Gabriel Babsi
originální název: Motherlands
země: Maďarsko, Rumunsko
rok: 2020
délka filmu: 73 min.

synopse

Uprchlická krize očima převaděče. Novodobá odysea lemovaná železničními náspy, pražci, tmou a atmosférou nebezpečí a mizející naděje. Cesta napříč kontinenty za mírem, svobodou a zdánlivým blahobytem přivedla Hervého do Evropy. Svou původní vlast, Pobřeží slonoviny, pohřbil pod traumatickými vzpomínkami z války. Novým domovem se stal vybydlený řecký byt, k němuž se gratis přidala nelegální existence a přítelkyně s potomkem. Pět let dlouhý pohled do života a svědomí člověka, jehož existence se neplánovaně ubírá směrem, kde je hranice mezi morálním a amorálním stejně rozostřená jako záběry razií vyděšeného režiséra.
 
„Co je morálka, když nemáte vůbec na výběr? Co je etické, když nemáte žádná práva? Můžeme být souzeni? A pokud ano, tak kým?“ G. Babsi

Zdravici režiséra můžete vidět ZDE

Q&A s režisérem Gabrielem Babsi:


biografie

Gabriel Babsi se narodil v Itálii, kde vystudoval literaturu a filozofii. Po získání diplomu strávil deset let v Paříži, kde rok navštěvoval mezinárodní filmovou školu EICAR. Ve Francii na sebe upozornil hranými krátkometrážními snímky La Tache (2002) a Rougenoir (2010), které byly promítány na festivalech v Portobellu a na Long Island. Jeho dokumentární snímek Fragment of a Friendship (2005) byl vybrán na Doclisboa i do Oberhausenu. V roce 2012 přesídlil do Řecka, kde v průběhu pěti let sledoval osudy afrického převaděče, a paralelně se věnoval dokumentování uhelných dolů v západní Makedonii, jednoho z nejznečištěnějších míst v Evropě.
 

více o filmu

režie: Gabriel Babsi
producent: András Pires Muhi, Agnes Horvath-Szabo, Anamaria Antoci
kamera: Gabriel Babsi
střih: Emmanuelle Baude
sound design: József Iszlai
koproducent: R. Paul Miller, Anamaria Antoci
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms