28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Perplexity
play
Perplexity
Perplexity

Perplexity

režie: Franz Milec
originální název: Perplexity
země: Česká republika, Itálie
rok: 2023
délka filmu: 4 min.

synopse

Liminální prostory opuštěných kanceláří a přilehlých chodeb nahlížíme očima toho, který je v nich doma – robotického vysavače. Jeho bloudění, přerušované detailními zobrazeními materiálů či digitálních povrchů, dává příležitost k hraniční empatii s čímsi, co, podobně jako my, hledá cestu ven. Elektronická hudba prostoupená křehkým zpěvem Václava Pelouška zatím objímá sektorový nábytek v téměř vykupitelském gestu.

„Zmatení žádá diváky, aby hledali solidaritu s ne-člověkem. … Díky využití osobité kombinace animačních technik v Unity3D spolu s přenosem stylu umělé inteligence se Perplexity může pochlubit jedinečným vizuálním stylem, který odráží jeho premisu. Film je cestou, která prochází ne-lidským stavem, viděným z ne-lidské perspektivy.“

biografie

Franz Milec (1993) je slovenský experimentální filmař a mediální umělec. Absolvoval studium v Centru audiovizuálních studií na FAMU. MFDF Ji.hlava ho objevil ještě během studií a uvedl několik snímků, přičemž poslední, Abstract Horror (2019), obdržel v sekci Fascinace: Exprmntl.cz zvláštní uznání.

více o filmu

režie: Franz Milec
producent: Franz Milec
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms