28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Plovoucí lesy
play
Plovoucí lesy
Plovoucí lesy
Plovoucí lesy
Plovoucí lesy

Plovoucí lesy

režie: Pia Rönicke
originální název: Drifting Woods
země: Švédsko, Dánsko
rok: 2023
délka filmu: 100 min.

synopse

Dánská umělkyně Pia Rönicke již několik let zkoumá skandinávské lesy jako proměnlivý historický a fenomenologický prostor. Inspiraci čerpá z konceptů ekoložky Suzanne Simard, podle které lesní ekosystém představuje arénu, kde se střetávají lidské i nelidské formy života. Stejně jako podzemní mycelium, ani tento polyfonní film není uspořádán hierarchicky, ale síťově. Kromě lidí spjatých s lesem a půdou nechává vyprávět samotné stromy. Jejich nelineárně prezentovaný příběh začíná na konci doby ledové a pokračuje až do současnosti, kdy člověk dřevo vyrval z jeho přirozeného prostředí a redukoval jej na průmyslovou komoditu.

„Les je dynamický. Vznikají mýtiny a rostou nové stromy. Les se neustále proměňuje, stejně jako buňky v našem těle nejsou stejné jako loni.“ – Pia Rönicke

Zdroj citátu: BLOOM


Do češtiny je tlumočena první projekce filmu.

biografie

Pia Rönicke (1974) je umělkyně žijící v Kodani. Na svých výstavách prezentovaných po celém světě se zabývá např. problematikou prostoru a prostorových proměn v kontextu vzdálenější historie i každodennosti. Využívá film, grafiku, plastiky i botanické sbírky. Často pracuje s archivy a sběratelská praxe je dalším z témat její tvorby.

více o filmu

režie: Pia Rönicke
producent: Pia Rönicke
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms