28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Pocta Rumanové: Hotel Úsvit
Pocta Rumanové: Hotel Úsvit
Pocta Rumanové: Hotel Úsvit

Pocta Rumanové: Hotel Úsvit

režie: Mária Rumanová
originální název: Pocta Rumanové: Hotel Úsvit
země: Česká republika, Slovensko
rok: 2016
délka filmu: 49 min.

synopse

Temnou branou do východní Evropy, jíž je poslední železniční stanice na slovensko-ukrajinské hranici v Čierne nad Tisou, a mistrovskou prací s tíživou atmosférou, smutkem a bezvýchodností je dokumentární debut Hotel Úsvit (2016) nadějné slovenské dokumentaristky Marie Rumanové (1989–2019). Sugestivní dokumentární observace, v česko-slovenském kontextu nevídaná, dokazuje režisérčin talent a citlivost. Za přítomnosti jejích blízkých spolupracovníků, pedagogů a přátel si společně s projekcí filmu připomeneme i další tvorbu této nadějné mladé autorky z jejího studentského období.

„Film som začínala točiť v období, keď som ako mladý človek pociťovala tlak systému, cítila som sa v ňom neslobodná a trápilo ma, ako zosúladiť osobné štastie tak, aby nebolo napriek nejakému poriadku sveta.“ M. Rumanová

biografie

Maria Rumanová (1989–2019). Talentovaná tvůrkyně z nejmladší generace slovenských dokumentaristů. Nejsilnější stránkou jejího autorského rukopisu byla jemnost, s níž dokázala zachytit realitu pozoruhodným způsobem. Největší úspěch měla již se svým debutem Hotel Úsvit (2016), ve kterém ukázala cit pro balanci na hraně dokumentu a hraného filmu. Mezi další autorčiny snímky patří krátkometrážní dokumenty Proti srsti (2014) a Bezmocná hŕstka (2012).

více o filmu

režie: Mária Rumanová
producent: Ivan Ostrochovský
scénář: Mária Rumanová
kamera: Radka Šišuláková, Michal Fulier
střih: Jana Vlčková, Fabián Fronček
hudba: Vladislav Šarišský
zvuk: Michal Horváth
koproducent: Ondrej Šulaj, Soňa Komová, Katarína Tomková
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms