28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Pouť krkonošská
play
Pouť krkonošská
Pouť krkonošská
Pouť krkonošská
Pouť krkonošská

Pouť krkonošská

režie: Karel Čtveráček
originální název: Pouť krkonošská
země: Česká republika
rok: 2020
délka filmu: 82 min.

synopse

Historik a teoretik umění Jiří Zemánek se se svými přáteli již poněkolikáté vydává na devítidenní pouť z Prahy na Sněžku. Novodobí poutníci, inspirováni pěším putováním básníka Karla Hynka Máchy, který cestu absolvoval společně s Eduardem Hindlem v roce 1833, objevují krásy české krajiny, předčítají úryvky básní a postřehů z Máchova zápisníku a pozorují svět, v němž se střetává člověkem nedotčená příroda a moderní civilizace. Lyrický, meditativní, humanismem protkaný snímek nabízí vhled do nitra poutníků toužících po splynutí se světem a vyzdvihuje poezii jako nástroj proměny lidského vnímání.  

 

„A pak už nezbude než vzít své skromné živobytí na záda a vyrazit. Jirka možná ještě přečte nějakou báseň na cestu, snad od Máchy, Jefferse nebo od Josefa Hory, a vyjdeme vstříc neznámému. Víme už, že není nutné se ničeho obávat: cesta si nás sama srovná a povede, propojí s krajinou, s oblaky, s noční hvězdnou oblohou. S námi samotnými.“ K. Čtveráček

Q&A s Karlem Čtveráčkem a Jiřím Zemánkem:

 

biografie

Karel Čtveráček (1970) absolvoval bakalářské studium biologie na Přírodovědecké fakultě UK a Katedru dokumentární tvorby na FAMU. Ve své tvorbě se zaměřuje zejména na zobrazení přírody a významných osobností z oblasti umění, mj. v dokumentech Muž, který maloval moře (2005), Včely letěly krásně (2009) či Nedej se: Vše kolem mne jako já žije, cítí, který byl uveden na Ji.hlavě v roce 2017.

více o filmu

režie: Karel Čtveráček
producent: Jarmila Poláková
scénář: Karel Čtveráček
kamera: Karel Čtveráček
střih: Karel Čtveráček
zvuk: Petr Záruba
sound design: Vladimír Chrastil
skladatel: Ivan Acher
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms