28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Povolení k pobytu
play
Povolení k pobytu
Povolení k pobytu
Povolení k pobytu
Povolení k pobytu
Povolení k pobytu
Povolení k pobytu

Povolení k pobytu

režie: Mira Erdevički
originální název: Povolení k pobytu
země: Slovensko, Velká Británie, Česká republika
rok: 2022
délka filmu: 91 min.

synopse

Studující učitel Ondřej, právnička Denisa a policista Petr jsou Romové, jimž se v Británii otevřel svět plný příležitostí, které by v Česku a na Slovensku hledali jen těžko. Mnohovrstevnatý, místy velmi intimní dokument, který obsahuje řadu scén natočených mobilními telefony samotných protagonistů*ek, vykresluje každodenní starosti i malá vítězství tří postav, které reprezentují vzdělanou a ambiciózní, a přesto stále zranitelnou komunitu Evropanů*ek, a pomáhají chopit se nabízených možností i ostatním. Kromě otázek o vykořeněnosti a hledání vlastní identity po Brexitu se humanismem protkaný snímek ptá i na to, jak jejich osudy ovlivnila epidemie covidu.

„Tento film se během posledních čtyř let výrazně posunul. Pandemie nás přiměla využít nový koncept natáčení prostřednictvím iPhonů, jimiž jsme zachycovali životní osudy našich protagonistů z intimní blízkosti, což nám poskytlo možnost zkoumat fungování komunity zevnitř. Volba natáčecích postupů byla navržena tak, aby umožnila lidem zvyknout si na přítomnost kamery, a tento materiál se tak velmi rychle stal jádrem snímku, přičemž záznamy pořízené štábem poskytovaly flashbacky do doby před nástupem pandemie.“

---
Zdroj citátu: https://www.cinelinkindustrydays.com/2021-docu-talents-from-the-east/one-more-question

biografie

Mira Erdevički (* 1965) vystudovala žurnalistiku v Bělehradě a dokumentaristiku na FAMU. Působila rovněž jako rozhlasová moderátorka, novinářka i výtvarnice. Krom dokumentárních sérií pro evropské televizní stanice BBC či Arte se režisérka věnuje především dokumentům tematizujícím romskou otázku, k nimž patří i její celovečerní debut Černobílá v barvě (1999).

více o filmu

režie: Mira Erdevički
producent: Lucie Wenigerová, Zuzana Mistríková, Martin Jůza
kamera: Marek Jicha, Hugh Hughes, Denisa Buranová, Sasha M Djurkovic, Hynek Psenicka
střih: David Charap, Krasimira Velitchkova
zvuk: Andrew Watson
sound design: Viktor Ekrt
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms