28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Poznej svého nepřítele

Poznej svého nepřítele

režie: Art Jones
originální název: Know Your Enemy
země: Spojené státy
rok: 1990
délka filmu: 30 min.

synopse

Od počátku své existence musela kapela Public Enemy i celá rapová scéna čelit politicky motivovaným stereotypům, které rozšiřovala ve společnosti hlavně předsudečná média. Experimentální dokument, skládaný z dobových záznamů, výpovědí aktérů a úryvků z textů rapového kolektivu, je radikální dekonstrukcí ideologického rozměru populární mašinérie, která s oblibou převrací a přepisuje příběhy hudebních interpretů tak, aby vyhovovaly perspektivě většinové společnosti. Film lze tedy vnímat jako ironický audiovizuální apel přesně v duchu hesla z titulu: Poznej svého nepřítele!
 
 
„Má tvorba zahrnuje dokumentární postupy s přesahem na území experimentu. Mimořádně mě zajímá práce s obrazem, možnosti obrazu vyjádřit cosi osobnějšího, než je objektivní idea, kterou máme obvykle na mysli při uvahách o dokumentárním filmu.“ A. Jones

biografie

Art Jones žije v New Yorku. Jeho tvorba se pohybuje na hraně filmu a výtvarného umění, často spolupracuje i s muzikanty jako VJ nebo režisér videoklipů. Ve své kreativní práci s oblibou kombinuje populární hudbu a obrazy popkulturního významu, ať už jde o tvorbu filmovou, nebo určenou pro výstavní prostory. Zajímá se o problematiku vztahu vizuální kultury, historie a politické moci.

více o filmu

režie: Art Jones
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms