28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Před zhroucením Mont Blancu
Před zhroucením Mont Blancu

Před zhroucením Mont Blancu

režie: Jacques Perconte
originální název: Avant l’effondrement du Mont Blanc
země: Francie
rok: 2020
délka filmu: 16 min.

synopse

Režisér svůj snímek věnovaný masivu Mont Blanc provází otázkou, zda nejsme náhodou ti úplně poslední, kdo mají možnost jeho vrcholek spatřit. Reaguje tak na zvyšující se oteplování země, které vede k tání ledovců. Perconteho práce je jedinečná v tom, že v odhalování vnitřní síly a pulzace viděného spojuje plastičnost, navazující na obrazovou tradici zděděnou z malířství a experimentálního filmu, s dokumentárním filmem ukotveným v konkrétním prostoru.
 
 
„Percote ve svých dílech dosahuje syntézy, v níž nachází odezvu dialektického napětí mezi moderní koncepcí techne a physis. Číslice algoritmu jsou součástí uměleckého prostředí, které je sice napjaté, ale zároveň vyrovnané.“ J. Sarmiento Hinojosa

Tento film není součástí soutěže. 


Záznam Q&A s režisérem Jacquesem Perconté:


biografie

V současnosti jeden z hlavních představitelů francouzského digitálního umění a avantgardní filmové scény Jacques Perconte (1974) charakterizuje sám sebe jako vizuálního umělce. Ve své tvorbě se zaměřuje především na krajinu, kdy zkoumá náš kulturní a technický vztah s přírodou. Jihlavský festival uvedl jeho snímky Chuva (Madeira) (2012), Les Moutiers (2012), Árvore da Vida (Madeira) (2013), L (2014), Ettrick (2015), Save (My heart from the world) (2016), Vingt neuf minutes en mer (2016), Albâtre (2018), Or / Or, Hawick, may 18 (2018).

více o filmu

režie: Jacques Perconte
producent: Jacques Perconte
hudba: Jacques Perconte
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms