Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

24. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Přijel k nám Old Shatterhand

Přijel k nám Old Shatterhand

režie: Dušan Hanák
originální název: Prišiel k nám Old Shatterhand
země: Československo
rok: 1966
délka filmu: 12 min.

synopse

Sarkastická zpráva o životě v jedné uzavřené rezervaci za železnou oponou. Na pozadí prvního plánu konfrontace domorodců se zvědavými cizinci odkrývá Hanák ve sledu vtipných obrazových a zvukových situací únavu socialistické společnosti z budování „světlých zítřků“. 

biografie

Dušan Hanák (1938) je autorem oceňovaných krátkých filmů jako Učenie (1965) nebo Deň radosti (1972). Natočil jeden z nejvlivnějších slovenských filmů vůbec, celovečerní dokument Obrazy starého sveta (1972). Za film Ja milujem, ty miluješ (1980) získal na Berlinale v roce 1989 Stříbrného medvěda za režii.

více o filmu

režie: Dušan Hanák

další filmy v sekci

Fotografování obyvatel domu
Před rozestavěným rodinným domem na venkově se při různých příležitostech střetává tradiční, vícegenerační rodina. Přeměny stavby, rozrůstání rodiny, plynutí veselých a smutných událostí, to všechno se stává podnětem pro společné fotografování. Obdiv k pracovitosti obyčejného člověka doplňuje film ironickým zvýrazněním paradoxu velkých iluzí a každodenní reality – draze vykoupených vymožeností socialismu.

Fotografování obyvatel domu

Dušan Trančík
Československo / 1968 / 15 min.
sekce: Slovenské dokumentární filmy 60. let
Jsem prokletý fotograf
Film o spontánnosti života i práce zachycuje ducha a nekonvenční osobnost fotografa Pavla Hudce Ahasvera. Ze stylizovaného portrétu se nedovíme nic faktografického, jenom v nebývalé otevřenosti procítíme bohémský život konce 60. let v Československu.

Jsem prokletý fotograf

Julius Matula
Československo / 1969 / 14 min.
sekce: Slovenské dokumentární filmy 60. let
Voda a práce
Režisérský debut průkopníka etnografického filmu je věnovaný průzkumu technických památek, které využívají vodní pohon na práci. Pohled do světa včerejška jen prostřednictvím sugestivní montáže obrazů a hudby Ilji Zeljenky, jejímž základem byl elektronicky preparovaný původní zvuk vodních strojů.

Voda a práce

Martin Slivka
Československo / 1963 / 9 min.
sekce: Slovenské dokumentární filmy 60. let
Nedokončená kronika
Poeticky laděný dokumentární film s použitím archivních materiálů oživuje záměrně zapomenutou osobnost Vladimíra Clementisa, intelektuála a poúnorového ministra zahraničí popraveného v procesu s Rudolfem Slánským. Film vznikl krátce po Clementisově rehabilitaci a lze jej považovat za příspěvek k pokusu vyrovnat se s režimem 50. let.

Nedokončená kronika

Rudolf Urc
Československo / 1967 / 13 min.
sekce: Slovenské dokumentární filmy 60. let
Zpověď
Film s dotekem existencialismu sleduje každodenní rutinu mladé ženy a jejích spoluvězeňkyň: nástupy na vězeňském dvoře, práce, hygiena a němé pohledy zpoza zamřížovaných oken. Její osud byl zpečetěn dávno před tím, než spáchala jakýkoliv zločin, protože ani rodina, ani společnost jí nedokázaly pomoct, když to nejvíc potřebovala.

Zpověď

Pavol Sýkora
Československo / 1968 / 16 min.
sekce: Slovenské dokumentární filmy 60. let
Lilli Marlen
Autora původního námětu Dušana Hanáka inspirovala probíhající válka ve Vietnamu, otázkou však byla nepoučitelnost člověka a nezvratnost konfliktů. Základem filmu se stal obrazově-hudební kontrapunkt pěti autentických archivních záběrů a známé písně Lili Marleen v podání Marlene Dietrichové.

Lilli Marlen

Peter Mihálik
Československo / 1970 / 5 min.
sekce: Slovenské dokumentární filmy 60. let
Zakleté údolí
Reportážní film z odlehlé oblasti východního Slovenska je nesmlouvavou kritikou společnosti a státu, který dopustí propastné rozdíly v kvalitě života svých obyvatel. Věcným způsobem popisuje bídu místních lidí i beznaděj, že se jejich život zlepší: děti nechodí do školy, aby mohly pomáhat na poli, muži odcházejí na sezónní práce, rozmáhá se alkoholismus, a dokonce i genetické poruchy.

Zakleté údolí

Štefan Kamenický
Československo / 1966 / 12 min.
sekce: Slovenské dokumentární filmy 60. let
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt