Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Pro mě jsi Ceaușescu
play
Pro mě jsi Ceaușescu
Pro mě jsi Ceaușescu
Pro mě jsi Ceaușescu
Pro mě jsi Ceaușescu

Pro mě jsi Ceaușescu

režie: Sebastian Mihăilescu
originální název: Pentru mine tu ești Ceaușescu
země: Rumunsko
rok: 2021
délka filmu: 100 min.

synopse

Studenti středních i vysokých škol, učitel nebo gigolo se scházejí v nepoužívaném skladišti, z něhož se stává filmový ateliér. Budou přehrávat scény ze života někdejšího rumunského prezidenta Nicolaea Ceaușescua. Jeho boj proti fašismu, vstup do komunistické strany, uvěznění i soud. Čím intenzivněji se herci vžívají do svých rolí, tím víc o sobě prozrazují během pauz při natáčení. Společně s profilem komunistického vůdce jako mladého muže tak v experimentálním prostoru na pomezí fikce a dokumentu vzniká kolektivní portrét současné rumunské mládeže, jejích hodnotových priorit a vztahování se k historii.


„Nejhlubším principem lidské přirozenosti je touha být oceněn." (William James)

biografie

Rumunský režisér Sebastian Mihăilescu (1983) absolvoval filmovou a divadelní univerzitu v Bukurešti. Jeho krátkometrážní film Old Luxurious Flat Located in an Ultra-central Neighborhood (2016) soutěžil na festivalu v Locarnu a byl uveden také v newyorském Muzeu moderního umění. Kromě dokumentů a hraných filmů natáčí také reklamy.

více o filmu

režie: Sebastian Mihăilescu
producent: Claudiu Mitcu, Ioachim Stroe, Robert Fița
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt