28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Pro(s)thetic dialogues
play
Pro(s)thetic dialogues
Pro(s)thetic dialogues
Pro(s)thetic dialogues
Pro(s)thetic dialogues

Pro(s)thetic dialogues

režie: Alexandra Moralesová, Georgy Bagdasarov
originální název: Pro(s)thetic dialogues
země: Česká republika
rok: 2022
délka filmu: 21 min.

synopse

Experimentální dílo dvojice Alexandra Moralesová a Georgy Bagdasarov připomíná digitální divadelní představení odehrávající se na počítačové obrazovce. Monolog morfujícího filozofa, uměle vytvořeného z neuronových sítí, generuje texty v myšlenkových paradigmatech Viléma Flussera, Günthera Anderse, Waltera Benjamina, Hannah Arendt, Byung-Chul Hana a mnoha dalších a je řízen lidským operátorem, jenž zkoumá možnosti performativity generativních systémů.

„Představení je pokusem o kritický vhled do černé skříňky individuálních generativních vzorců, nicméně otázkou zůstává, zda na konci pořadu nedochází jen k doplnění o víceméně pravděpodobné konfigurace a za jak vysokou cenu technologie tyto nové možnosti nabízejí.“

biografie

Vizuální umělkyně Alexandra Moralesová (* 1989) vystudovala Centrum audiovizuálních studií na FAMU. Ve své tvorbě se zabývá videem, fotografií a 8mm a 16mm filmem. Zkoumá principy vidění a vyprávění, věnuje se práci s archivními materiály a jejich dekonstrukci. Na Ji.hlavě byl uveden její snímek Kůže (2011). Interdisciplinární umělec Georgy Bagdasarov (* 1975) studoval kybernetiku na Technické univerzitě v Kaluze, skladbu na Hudební akademii v Moskvě a film na Filmové škole v Petrohradě. Dále absolvoval doktorát v Centru audiovizuálních studií na FAMU, kde nyní vyučuje zvuk a generativní umění. Věnuje se hudbě, experimentální filmové tvorbě a programování.

více o filmu

režie: Alexandra Moralesová, Georgy Bagdasarov
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe Media
Město Jihlava
Kraj Vysočina
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms