28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
První most
play
První most
První most
První most
První most

První most

režie: Laila Pakalnina
originální název: Pirmais tilts
země: Lotyšsko
rok: 2020
délka filmu: 11 min.

synopse

„Krāslavský most je prvním mostem přes Daugavu na území Lotyšska, vstupní branou Daugavy z Běloruska do Lotyšska,“ praví úvodní titulek filmu, v němž strategicky a historicky významná stavba nese řadu dalších významů. Do série sugestivních statických černobílých záběrů a zvuků zhmotněný analytický dokument nám z různých úhlů pohledu přibližuje život mostu v jeho tíži i lehkosti: prostřednictvím věčně tekoucí řeky, kterou překlenuje, nekonečného pohybu automobilové dopravy i lidské chůze mezi dvěma břehy, divoké přírody bující v těsné blízkosti i projevů lidského osídlení, pro něž je symbolickou kulisou.

„Nejlepší na tom dokumentu je, že jsme film natáčeli na zbytky jednadvacet let starého 35mm negativu. A vážně to fungovalo. Vypadá to skvěle.“ L. Pakalnina

 

biografie

Laila Pakalniņa (1962) je absolventkou moskevské filmové školy VGIK a patří mezi nejslavnější lotyšské filmaře. Její dokumentární snímky získaly řadu mezinárodních ocenění, mimo jiné Zlatého medvěda v Berlíně za krátký film Voda (The Water, 2006). Jihlavský festival uvedl také snímky Komín (The Chimney, 2013), Krátký film o životě (Short Film about Life, 2014) nebo Sen (Dream, 2016). V roce 2017 byla porotkyní sekce Opus Bonum.

více o filmu

režie: Laila Pakalnina
producent: Laila Pakalnina
kamera: Gints Berzins
střih: Silvija Vilkaite
sound design: Anrijs Krenbergs
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms