28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Rastorgujev
play
Rastorgujev
Rastorgujev
Rastorgujev
Rastorgujev

Rastorgujev

režie: Evgeniya Ostanina
originální název: Расторгуев
země: Rusko, Norsko
rok: 2021
délka filmu: 125 min.

synopse

30. července 2018 byl ve Středoafrické republice zabit ruský dokumentarista Alexandr Rastorgujev – oceňovaný filmař, jenž proslul zaváděním inovativních dokumentárních postupů, inspirovaných digitálními technologiemi, experimentálními formáty a internetovou komunikací. Evgenii Ostanině se pomocí přímé řeči, úryvků z jeho známých i opomíjených děl a zachycení režiséra při práci podařilo poskládat sugestivní portrét muže, jenž po sobě zanechal nesmazatelnou stopu nejen v ruské kinematografii, a zároveň otevřít témata, která byla pro Rastorgujeva klíčová – o smyslu umění, o vlasti, o utrpení, a především o pravdě.


„Bylo pro mě těžké hodnotit Rastorgujeva jako režiséra, pokusila jsem se o to pouze ve chvíli, kdy jsem dělala samotný film – šlo mi hlavně o to, abych se na velmi blízkého člověka podívala s odstupem. Nikdy jsem si však tento proces neuvědomovala ani ho nijak neanalyzovala.“ (Evgeniya Ostanina)

biografie

Evgeniya Ostanina (1991) absolvovala doktorské studium na fakultě filozofie a kulturologie Jižní federální univerzity v Rostově na Donu, kde také přednášela. Působila jako střihačka u filmů Období (2014) a Kyjev Moskva (2015). Se svým manželem Alexandrem Ratorgujevem se podílela na osmdesátidílném webovém dokumentárním projektu Realita (2013–2021) a se Zosyou Rodkevich spolurežírovala svůj celovečerní dokumentární debut White Mama (2018).

více o filmu

režie: Evgeniya Ostanina
producent: Yevgeny Gindilis
scénář: Evgeniya Ostanina
střih: Evgeniya Ostanina
zvuk: Rostislav Korenblit
výkonný producent: Max Tuula
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms