28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
RES CREATA – Lidé a jiná zvířata
play
RES CREATA – Lidé a jiná zvířata
RES CREATA – Lidé a jiná zvířata
RES CREATA – Lidé a jiná zvířata

RES CREATA – Lidé a jiná zvířata

režie: Alessandro Cattaneo
originální název: RES CREATA
země: Itálie
rok: 2019
délka filmu: 80 min.

synopse

Technologický pokrok a kulturní vývoj narušily rovnováhu vztahu lidí a zvířat. Namísto podobných znaků se zaměřujeme na odlišnosti. Koexistenci nahradila dominance. Zapomněli jsme, že žijeme v domě, který nepatří jenom nám. Pouto mezi člověkem a ostatními obyvateli živočišné říše ale ještě nebylo nenávratně přerušeno. Alessandro Cattaneo se ve své současně intimní i filozofické vizuální eseji zaměřil právě na to, co nás spojuje. Výroky myslitelů a poetické záběry mezidruhových interakcí naznačují, že pokud dokážeme změnit způsob, jakým o zvířatech přemýšlíme, prospěje to celému ekosystému. 
 
 
„Zvířata jsem dřív miloval, ale z odstupu. Tento film pro mě byl průzkumem nového území. K mnoha zvířatům jsem se dostal podstatně blíž. Když stojíte půl metru od černého koně, na němž jede muž bez sedla, připadáte si jako nazí.“ A. Cattaneo


Q&A -  Alessandro Cattaneo

 

biografie

Italský kameraman, cestovatel a autor vizuálně vytříbených filmů Alessandro Cattaneo dříve natáčel reklamy pro prestižní oděvní značky. V roce 2015 dokončil svůj celovečerní debut Wide Blue Delivery o posádce nákladní lodi pendlující mezi Itálií a Afrikou. V následujícím dokumentu Nuovo Alfabeto Umano (2016) sledoval život přistěhovalců v milánském uprchlickém táboře. 
 

více o filmu

režie: Alessandro Cattaneo
producent: Rino Sciarretta
střih: Pietro Malegori
hudba: Vittorio De Vecchi
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms