28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Rojek
play
Rojek
Rojek
Rojek

Rojek

režie: Zaynê Akyol
originální název: Rojek
země: Kanada
rok: 2022
délka filmu: 128 min.

synopse

Islámský stát bývá prezentován jako unikavé, odosobněné zlo, zhmotňující se jen během teroristických útoků. Režisérka Zaynê Akyol se neurčité hrozbě rozhodla pohlédnout do tváře a dát jí konkrétní tvar. Získala unikátní přístup k desítkám zadržených džihádistů z celého světa. Zároveň vyzpovídala jejich manželky. Místo výslechu, na který jsou zvyklí, je nechává volně vyprávět o dětství, víře, snech a zkušenostech i historii obávané organizace. Jejich mrazivou vizi celosvětového chalífátu, kterou neopouštějí ani po pádu ISIS, konfrontuje s leteckými záběry Sýrie zdecimované právě fanatiky stavějícími ideologii nad lidské životy. 

„Natáčení tohoto filmu bylo pro mě velmi emotivní. Proto jsem se vydala za tím Druhým, za tím nepřítelem světa, abych mu naslouchala a snažila se mu porozumět. Takové setkání by samozřejmě nikdy nebylo možné, kdyby nebylo záminky k natočení filmu.“

---
Zdroj citátu: https://womenandhollywood.com/hot-docs-2022-women-directors-meet-zayne-akyol-rojek/

biografie

Režisérka a fotografka Zaynê Akyol (* 1987) se narodila v Turecku kurdským rodičům. Dnes žije v Kanadě. Po studiích na univerzitě v Montréalu natočila v roce 2016 celovečerní dokument o kurdských bojovnicích Gulîstan, země růží, uvedený kromě desítek dalších festivalů také v Ji.hlavě. V Locarnu film obdržel cenu Doc Alliance Selection.

více o filmu

režie: Zaynê Akyol
producent: Audrey-Ann Dupuis-Pierre
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms