28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Rozhovory s přítelkyní

Rozhovory s přítelkyní

režie: Eva Heldmann
originální název: Fremd gehen. Gespräche mit meiner Freundin
země: Německo
rok: 2000
délka filmu: 64 min.

synopse

Od konce druhé světové války až do stažení vojsk v 90. letech se ve Frankfurtu střetávaly světy Němců a Američanů, civilistů a armády, striktního řádu a iracionální vášně. Akademička Annette Brauerhoch mezi nimi suverénně přecházela. Její vlastní záběry 8mm kamerou ukazují, jak v klubech okolo americké vojenské základny navazovala intimní vztahy s afroamerickými vojáky. Protagonistčino nepolevující hledání rozptýlení souběžně na 16mm film zaznamenávala režisérka Eva C. Heldmann. Kombinace dvou vypravěčských perspektiv podává vrstevnatý portrét ženské touhy, prosazující se v silně machistickém prostředí.

„Válečné filmy podle mě vytváří fantazii, v níž se násilně projevuje sexualizovaná moc, ale v níž si lze násilnost sexuality zároveň i užívat.“

biografie

Eva C. Heldmann (* 1951) je německá experimentální a dokumentární režisérka, filmová publicistka, spoluzakladatelka repertoárového kina Mondpalast v Niederbrechenu a feministka. Své snímky, v nichž opakovaně tematizuje ženskou sexualitu, prezentovala v Oberhausenu nebo na Berlinale a Viennale.

více o filmu

režie: Eva Heldmann
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms