28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Síla
play
Síla
Síla
Síla
Síla
Síla
Síla

Síla

režie: Martin Mareček
originální název: Síla
země: Česká republika
rok: 2021
délka filmu: 91 min.

synopse

Touha dosáhnout co největší fyzické síly i chvíle naprostého nedostatku sil duševních vymezují život filmového kritika Kamila Fily v době natáčení netypického časosběrného dokumentu. Nezbytný moment observace je v delším časovém období lomen snahami protagonisty uvést svůj život do souladu s nejbližšími lidmi, které ale pravidelně doprovází selhání. Výsledkem je portrét intelektuála na konci s rozumem, člověka, který naráží na meze racionalizace. Právě otevřenost, s níž Fila nechává nahlédnout do tenat svého soukromí, má terapeutický vliv nejen pro něj, ale i na diváka.


„Před pěti lety jsem byl jednou produkcí osloven, zda bych neměl zájem natočit časosběrný film o kritikovi Kamilu Filovi a jeho tehdejším projektu osobní proměny. Byla to tak zvláštní nabídka, že jsem ji přijal.“ (Martin Mareček)

 

Rozhovor s Martinem Marečkem and Kamilem Filou:

 

 

Q&A s Martinem Marečkem:

 

biografie

Martin Mareček (1974) je český dokumentarista, filmový pedagog a dramaturg. Byl u zrodu několika společenských iniciativ – Letokruh, Jednotka, Auto*Mat – a působil i jako hudebník. V Ji.hlavě byly promítány například jeho dokumenty Hry prachu (2001), Zdroj (2005), Auto*Mat (2009) nebo Pod sluncem tma (2011).

více o filmu

režie: Martin Mareček
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms