26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Skály v podobě větru
play
Skály v podobě větru
Skály v podobě větru
Skály v podobě větru
Skály v podobě větru
Skály v podobě větru

Skály v podobě větru

režie: Eduardo Makoszay Mayén
originální název: Rocas en forma de viento
země: Mexiko
rok: 2017
délka filmu: 44 min.

synopse

Co začíná jako poklidný observační záznam z výletní lodi s tchajwanskými turisty obdivujícími ledovce, se brzy mění ve zběsilý, místy až halucinogenní sled bizarních událostí poté, co se v záběru objeví černá díra na obloze. Turisty střídají koně pasoucí se uprostřed zasněžené krajiny, pár v hotelu a skupinka mladých vyhrabávajících filmové pásy z popelnice. Divák od začátku pátrá po klíči nesouvisle řazených výjevů beze slov a snaží se udržet tempo s rychlou, místy až stroboskopickou montáží juxtapozičních záběrů, jež je zpomalována kontemplativními záběry monstrózních ledových ker.

„Ledovce existují mimo lidský časoprostor. Od té doby, co se demokratizovala sebeprezentace, historie zaostává. Toto je milostný příběh uživatelů kybernetického systému. Lineární charakter života je oddenkům cizí.“ E. Makoszay

biografie

Eduardo Makoszay (1992) je experimentální filmař z Mexika. V minulosti absolvoval rezidenční pobyty na Islandu a v Číně. Od roku 2014 realizoval několik videoinstalací a krátkých filmů, ve kterých experimentoval s obrazem, jako například Tenerife (2014) či Coca Cola Internet (2016). Spekulativními motivy a tématy opakovaně balancuje na hraně esejistického dokumentárního filmu a sci-fi.

více o filmu

režie: Eduardo Makoszay Mayén
producent: Eduardo Makoszay
hudba: Gabriel Esparza
zvuk: Allan Vizzuett, David Sánchez
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy