28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Slunce zapadá na východě
play
Slunce zapadá na východě
Slunce zapadá na východě
Slunce zapadá na východě
Slunce zapadá na východě

Slunce zapadá na východě

režie: Alexander Belinski, Agne Dovydaityte
originální název: Saulė leidžias rytuose
země: Litva
rok: 2018
délka filmu: 83 min.

synopse

Snímek zachycuje rok 1984/85 prostřednictvím deníkových záznamů sovětského rolníka z Litvy. Pasáže z deníku dědečka režisérky odrážejí dobové hodnoty spojené s vírou v Boha, ale i detaily z každodenní rutiny nebo politických represí. I přes historizující základ se film vyjadřuje k dnešku. Formální stránku tvoří živé obrazy ze statické kamery, které kritizují vylidněný stav litevského venkova. Poetická dokumentární esej o neodčinitelném doteku člověka se zamýšlí nad proměnou společnosti z rurální na městskou a nutí diváka zpochybnit hektické životní tempo spojené s dnešní dobou.

„Západy slunce na východě je upřímný film, který může sledovat a vnímat každý. Doufáme, že v něm všichni najdou odraz sebe sama nebo minulost své rodiny.“ A. Dovydaityte, A. Belinski

biografie

Na Ukrajině narozený Alexander Belinski (1995) vyrůstal v Německu a ve Velké Británii. Režisér krátkometrážních snímků debutuje celovečerním filmem Slunce zapadá na východě. Producentka a režisérka Agne Dovydaityte (1995) se narodila v Litvě. Svou specializaci na východoevropskou politiku a kulturu uplatnila ve svém celovečerním debutu Slunce zapadá na východě. Oba autoři jsou absolventy žurnalistiky na University of London. 

 

více o filmu

režie: Alexander Belinski, Agne Dovydaityte
producent: Agne Dovydaityte
scénář: Agne Dovydaityte
kamera: Alexander Belinski
střih: Alexander Belinski
zvuk: Alexander Belinski
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe Media
Město Jihlava
Kraj Vysočina
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms