28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Sounáležitost
play
Sounáležitost
Sounáležitost
Sounáležitost
Sounáležitost

Sounáležitost

režie: Tea Lukač
originální název: Pripadnost
země: Srbsko
rok: 2020
délka filmu: 49 min.

synopse

Etničtí Němci se na popud rakouské císařovny Marie Terezie usazovali v povodí Dunaje od 18. století. Na území mnoha východoevropských zemí žili společně s místními národy až do druhé světové války, kdy bylo jejich němectví záminkou pro násilí, které přežila jen desetina z nich. Podmanivá cesta do nedávné historie oživuje zamlčované trauma skrze bolavé vzpomínky pamětníků, které se slévají v otázku, zda příslušnost k národu znamená zodpovědnost za činy páchané jeho jménem. Jejich hlasy se vynořují zpoza vizuálního pásma svědků těchto událostí – oprýskaných domů, zimou prokřehlé krajiny, opuštěných a zapomenutých hřbitovů.
 
 
„Otázka sounáležitosti je univerzální – spočívá v touze definovat se ve vztahu k druhým, zároveň je daností, kterou jsme si nevybrali, je to prvotní potřeba, ale také prchavá, křehká a v závislosti na kontextu přesvědčivá myšlenka.“ T. Lukač

biografie

Mladá srbská režisérka Tea Lukač (1989) má za sebou již několik pozoruhodných dokumentů, které mapují rozporuplnou mentalitu obyvatel někdejší Jugoslávie. Po ukončení bakalářského studia na Akademii dramatických umění v Bělehradu získala cenu za mimořádné studijní úspěchy. Po magisterském stupni, který završila filmem o snech a realitě největšího balkánského fanouška Justina Biebera Most Important Boy in The World (2016), pokračuje na Akademii v doktorandském studiu.

více o filmu

režie: Tea Lukač
producent: Goran Bjelogrlić
scénář: Tea Lukač
kamera: Staša Bukumirović
hudba: Boris Zaborski
zvuk: Boris Zaborski
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms