ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
češtinaenglish

27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Soused Abdi
play
Soused Abdi
Soused Abdi
Soused Abdi
Soused Abdi
Soused Abdi
Soused Abdi

Soused Abdi

režie: Douwe Dijkstra
originální název: Buurman Abdi
země: Nizozemsko
rok: 2022
délka filmu: 29 min.

synopse

Abdi prožil dětství v Mogadišu během občanské války. Teď navrhuje a vyrábí nábytek v Nizozemsku. Dříve byl opakovaně svědkem násilí a válečných zločinů. Sám po emigraci porušil zákon a skončil ve vězení. Jeho sousedem je shodou okolností filmař Douwe Dijkstra. Společně se rozhodli rekonstruovat a zároveň lépe prozkoumat Abdiho mládí a dospívání plné traumatizujících incidentů. Vedle ne vždy spolehlivých vzpomínek jim k tomu slouží Dijkstrovo studio na speciální efekty se zeleným plátnem a množstvím miniatur. Film je současně životopisem i podnětnou dekonstrukcí snahy o uchopení něčí minulosti.

„Pracuji velmi investigativním postupem zahrnujícím hledání informací a pokusy. Ale zjišťuji, že tento přístup, jako bych točil film o filmu, nikdy není o technické stránce věci. Pro mě je to vždy o tom ukázat svůj pohled filmaře nebo jak se stavím k danému tématu, postavě nebo předmětu.“ — Douwe Dijkstra

---
Zdroj citátu: https://businessdoceurope.com/locarno-ff-neighbour-abdi-by-douwe-dijkstra/

biografie

Douwe Dijkstra (* 1984) je nizozemský filmař a výtvarník. Vystudoval design na ArtEZ Art Academy ve Zwolle. Tvoří hudební videa, krátké filmy a videoinstalace využívající animace a VFX. V minulosti založil a vedl multimediální platformu 33⅓ Collective, která přispěla ke vzniku několika divadelních projektů.

více o filmu

režie: Douwe Dijkstra
producent: Richard Valk
scénář: Abdiwahab Ali, Douwe Dijkstra
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Creative Europe Media
Dafilms