28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Spojka
play
Spojka
Spojka
Spojka
Spojka
Spojka
Spojka

Spojka

režie: Shirley Clarke
originální název: The Connection
země: Spojené státy
rok: 1961
délka filmu: 110 min.

synopse

Věhlasný režisér a kameraman natáčí neobvyklý dokument o skupině drogově závislých čekajících v bezútěšném, špinavém bytě na svou spojku s další dávkou heroinu. Naturalistickým způsobem se vyjevuje existenciální tíseň drogově závislých kontrastující s optimistickými jazzovými melodiemi, jež si hrají k poslechu. Film o natáčení filmu je založen na stejnojmenné divadelní hře Jacka Gelbera a využívá strategie found footage a metanarativních experimentů. Zatímco se režisér neustále snaží navádět své protagonisty k přirozenému projevu před kamerou, sám se postupně začíná v jejich opojném světě ztrácet.

„Byla jsem odhodlaná to natočit a nezajímalo mě, co si o mně kdo myslí. Pokud mě měli za blázna, bylo mi to jedno. Stejně tak, pokud si mysleli, že mi přeskočilo nebo že jsem tvrdohlavá. Za sebe můžu říct, že dokud jsem to mohla natočit tak, jak jsem chtěla, byla jsem ochotná tomu obětovat prakticky cokoliv.“ — Shirley Clarke

biografie

Shirley Clarke (1919–1997) byla americká filmová režisérka a univerzitní pedagožka, původně tanečnice a choreografka. V 50. letech se věnovala krátkometrážním snímkům, později natáčela i dokumentární a celovečerní filmy. Byla činná v ženském hnutí a její tvorba bývá často řazena k proudu New American Cinema.

více o filmu

režie: Shirley Clarke
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms