28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Stěna stínů
play
Stěna stínů
Stěna stínů
Stěna stínů
Stěna stínů

Stěna stínů

režie: Eliza Kubarska
originální název: Ściana cieni
země: Polsko, Německo, Švýcarsko
rok: 2020
délka filmu: 94 min.

synopse

Na východě Nepálu stojí posvátná sedmitisícová hora Jannu, jejíž vrchol je považován za sídlo bohů a démonů. Traduje se, že kdo ji zkusí pokořit, zaplatí za to životem. Pod horou leží víska, ve které bydlí Ngada Šerpa s rodinou. Jeden z nejspolehlivějších horských nosičů v oblasti se potýká s chudobou. Přesto by synovi chtěl zaplatit studium medicíny. Rozhodne se proto porušit tabu a doprovodit na Jannu horolezeckou expedici. Doufá, že k němu bohové budou milosrdní. Majestátní horské scenérie se stávají dějištěm dramatu člověka svádějícího boj s přírodními živly i vlastním náboženským přesvědčením.
 
 
„Lidé jsou často ovládáni emocemi, což je v horách ještě patrnější. Stáváme se tam tím, kým skutečně jsme. Všechno je černé a bílé. Mnoho odstínů šedé existuje pouze v nížinách.“ E. Kubarska 
 
 

Q&A - Eliza Kubarska:

biografie

Polská filmová režisérka, cestovatelka a horolezkyně Eliza Kubarska (1978) vystudovala uměleckou a filmovou akademii ve Varšavě. Ve svých oceňovaných outdoorových dokumentech jako Co se stalo na ostrově Pam (2010), Duchové moře (2014) nebo K2: Dotknout se nebe (2015) sleduje lidi, kteří své životy spojili s velehorami nebo mořskými hlubinami.

více o filmu

režie: Eliza Kubarska
producent: Monika Braid
kamera: Piotr Rosolowski
střih: Barbara Toennieshen
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms