28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Středomoří
Středomoří
Středomoří
Středomoří

Středomoří

režie: Jean-Marc Chapoulie
originální název: La mer du milieu
země: Francie
rok: 2019
délka filmu: 73 min.

synopse

Poetický dokument o Středozemí skládá dohromady mozaiku ze záběrů, které u jižního a severního pobřeží pořídili režisér a spisovatelka a básnířka Nathalie Quintane, aniž by někam cestovali. Získali je prostřednictvím hotelových a dalších veřejnosti přístupných webových kamer. Oba se takto procházejí po březích a plážích, skaliskách a přístavech, přičemž obrazy obohacují spisovatelčiny vzpomínky a rozhovor Jeana-Marca s jeho synem o současných problémech přímořských zemí. Náhle se tak vyjevují kontrasty mezi evropskou stranou, africkou stranou a břehy Blízkého východu.

„Snímky z webových kamer umístěných kolem Středozemního moře nemají žádnou hloubku. Jsou jako ideální iluze jedinečného světa. Snad nám to tento film ukáže.“ J.-M. Chapoulie

biografie

Jean-Marc Chapoulie (1967) je francouzský filmař a video tvůrce. V 90. letech pracoval s Andrém S. Labarthem a Janine Bazinovou na kolekci Filmů naší doby. Je také kurátorem výstav. Pod pseudonymem Alchimicinéma navrhuje hybridní seance – konference a představení, projekce a instalace zároveň.

více o filmu

režie: Jean-Marc Chapoulie
hrají: Orso Chapoulie
producent: Elisabeth Pawlowski, Elsa Minisini
scénář: Nathalie Quintane
střih: Veronique Aubouy
zvuk: Zoe Chalaud, Mikael Barre
skladatel: Stephane Berard
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms