28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Suzanne Suzanne

Suzanne Suzanne

režie: Camille Billops
originální název: Suzanne Suzanne
země: Spojené státy
rok: 1977
délka filmu: 25 min.

synopse

Intimní portrét mladé afroamerické ženy vyrovnávající se s drogovou závislostí i dlouhodobým fyzickým a psychickým terorem ze strany otce. Až po tyranově smrti se mohou ona a celá její rodina postavit následkům života pod tlakem, který se pro ně stal nekonečnou přirozeností. Velmi na tělo natáčený dokument – osobní i pro samotnou režisérku, která je Suzanninou tetou – evokuje estetiku home videa, kdy se z rozhovorů, uskutečňovaných uprostřed všednodenních aktivit, skládá obraz záměrně nereflektované sociální patologie v momentě počínající léčby a obnovy vzájemné i osobní důvěry.

„Nazvala jsem to tak, protože když mi vyprávěla o svých zkušenostech, pořád jsem říkala: ‚Ach, Suzanne! Suzanne!‘“ C. Billops

biografie

Camille Billops (1933–2019) byla afroamerická výtvarnice a filmařka. Často ve své tvorbě tematizovala sama sebe a svou rodinu. Proslulost si získala jako dokumentátorka africké diaspory. Spolu s divadelním vědcem Jamesem Hatchem dala dohromady tzv. kolekci Hatche a Billops, obsahující tisíce knih a tištěných materiálů, 1 200 rozhovorů a 1 000 divadelních her, souvisejících s afroamerickou kulturou.

více o filmu

režie: Camille Billops
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms