28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Světlo
play
Světlo
Světlo
Světlo
Světlo

Světlo

režie: Oeke Hoogendijk
originální název: Licht
země: Nizozemsko
rok: 2022
délka filmu: 120 min.

synopse

Karlheinz Stockhausen byl německý avantgardní komponista, průkopník elektronické hudby, vizionář, megaloman a autor zdánlivě nerealizovatelného projektu. V roce 1977 začal připravovat operní cyklus Licht. Zahrnoval sedm oper, stovky umělců*kyň a čtyři vrtulníky. Dokončil jej o 26 let později, pár let před svou smrtí. K inscenaci celého 29 hodin dlouhého představení za skladatelova života nedošlo. Teprve v roce 2019 se této výzvy chopila Nizozemská národní opera. Film je současně dobrodružnou kronikou vzniku jedné z nejvelkorysejších hudebních produkcí historie i intimním portrétem samotného Stockhausena.

„Jako umělkyně jsem se do jeho hudby ponořila hlouběji, než tomu bylo před natáčením. Ne vždy se mi sice jeho tvorba zamlouvala, nicméně člověk vycítí, že se za ní skrývá obrovský duch.“ (Oeke Hoogendijk)

---
Zdroj citátu: https://businessdoceurope.com/cphdox-interview-licht-stockhausens-legacy-by-oeke-hoegendijk/

biografie

Nizozemská filmařka Oeke Hoogendijk (* 1961) studovala divadelní režii v Utrechtu. Mezinárodně ji zviditelnily oceňované dokumenty, v nichž často po mnoho let sleduje realizaci náročných uměleckých projektů, např. Het Nieuwe Rijksmuseum (2014), Mijn Rembrandt (2019) nebo Krymský poklad (2021).

více o filmu

režie: Oeke Hoogendijk
producent: Iris Lammertsma, Boudewijn Koole, Jantien Ekkes
kamera: Gregor Meerman
střih: Sander Vos
zvuk: Tim van Peppen
sound design: Michel Schöpping
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe Media
Město Jihlava
Kraj Vysočina
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms