28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Také známa jako Paní George Gilbert

Také známa jako Paní George Gilbert

režie: Coco Fusco
originální název: AKA Mrs. George Gilbert
země: Spojené státy
rok: 2004
délka filmu: 32 min.

synopse

V roce 1970 musela afroamerická aktivistka Angela Davis přejít do ilegality a skrývat se před stíháním policií a FBI. V síti silových složek následně neprávem uvízly desítky žen, které se Angele podobaly, byť jen vzdáleně, většinou nosily na hlavě pro ni příznačné afro. S kritikou netečného sledovacího aparátu a zneužívání tajných služeb k represi minorit přichází dokument spojující dobové záběry s filmovou rekonstrukcí. Prvek autenticity ještě umocňuje fikcionalizovaná výpověď bývalého agenta FBI, který měl sledování Angely Davis na starost a zpětně výkon svého povolání reflektuje.
 
„Neřekl bych, že Spojené státy nutně garantují uměleckou svobodu. Ve 20. století se objevily slavné případy cenzury literárních děl.” C. Fusco
 

biografie

Coco Fusco (1960) je kubánsko-americká spisovatelka, interdisciplinární umělkyně a kurátorka. Ve své audiovizuální tvorbě kombinuje elektronická média s performancí, ať už promítá na velké plátno, vysílá na uzavřeném televizním okruhu, nebo třeba živě streamuje na internetu a zapojuje diváky do interakce prostřednictvím chatovací platformy. Věnuje se problematice identity, rasy a genderu.

více o filmu

režie: Coco Fusco
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms