28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Taxibol
play
Taxibol
Taxibol
Taxibol
Taxibol

Taxibol

režie: Tommaso Santambrogio
originální název: Taxibol
země: Itálie
rok: 2023
délka filmu: 50 min.

synopse

Taxikář a jeho pasažér projíždějí kubánskými vesničkami a hovoří spolu o cestování, zlomených srdcích a lidském osudu. Jeden mluví anglicky, druhý španělsky, ale přesto najdou vzájemnou důvěru a porozumění. Pasažér, filipínský filmař, sděluje taxikáři šokující důvod, proč se nachází na Kubě, a žádá jej o spolupráci při svém pátrání. Zdánlivě dokumentární prolog otevírá cestu do posledních dní bývalého generála filipínského diktátora ukrývajícího se na banánové plantáži. Historie kolonialismu a politické diktatury se vyjevuje na horoucím kubánském slunci ve snímku stojícím na pomezí reality a fikce.

„Je to strhující antiklimatický příběh, který se odehrává v naprostém klidu a v hrůze tak absolutní, že je zaměnitelná s každodenním životem; je mu imanentní, a proto definitivní, všudypřítomná, absolutní jako vzduch.“ — Antonio Enrique Gonzáles Rojas, Rialta Magazine

Zdroj citátu: Rialta Magazine

biografie

Italský nezávislý filmař Tommaso Santambrogio (1992) žil a studoval mezi Milánem, Paříží, Římem a Havanou. Je autorem několika krátkometrážních snímků, které byly promítány na filmovém festivalu v Benátkách. V letošním roce bude uveden jeho první celovečerní snímek Oceans Are the Real Continents (2023).

více o filmu

režie: Tommaso Santambrogio
hrají: Lav Díaz, Gustavo Fleita, Mario Limonta
producent: Ivan Casagrande Conti, Marco Malfi Chindemi, Tommaso Santambrogio
scénář: Tommaso Santambrogio
kamera: Lorenzo Casadio Vannucci, Tommaso Santambrogio
střih: Matteo Faccenda​
sound design: Tommaso Barbaro
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms