28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
The Commodity Catalogue
play
The Commodity Catalogue
The Commodity Catalogue
The Commodity Catalogue
The Commodity Catalogue
The Commodity Catalogue

The Commodity Catalogue

režie: Zbyněk Baladrán
originální název: The Commodity Catalogue
země: Česká republika
rok: 2023
délka filmu: 14 min.

synopse

Film je druhou částí trilogie o reprezentaci, umění a politice. V předchozím snímku, Signatury některých věcí (2022), se autor zabýval společenskou rolí umění. V tomto eseji nás vybízí, abychom na obrazy pohlíželi jako na zboží. Ale je vůbec možné umění z tohoto pohledu vyjmout? Náznakem odpovědi se stává samotná forma filmu, která potměšile následuje logiku komodifikovaných a multiplikujících se obrazů.

„Nízké rozlišení obrazu s pokřivenou barevností, zastaralá vzorkovací frekvence snímků. Chyby i interference. To všechno jsou znaky VHS analogového videa, čímž samozřejmě tento film není. Je to jen jiná manifestace spotřební estetiky. Staré obrazy se tváří jako ty nové. Nové obrazy se tváří jako ty staré. Umělecká forma následuje zbožní logiku a využívá ji ke své kritice, ale to je tak vše, co se zatím stalo.“

biografie

Vizuální umělec, kurátor, výstavní architekt a režisér Zbyněk Baladrán (1973) vystudoval dějiny umění na FF UK a nová média na AVU. Ve své práci analyticky nahlíží rozpory současných společenských pohybů a prozkoumává možnosti, jak jim rozumět pomocí umělecké praxe. Svou filmovou tvorbu představuje v rámci sekce Exprmtl.cz již poněkolikáté. Naposledy uvedl film Signatury některých věcí (2022), v roce 2020 obdržel za film Katastrofa Cenu pro nejlepší český experimentální dokumentární film.

více o filmu

režie: Zbyněk Baladrán
producent: Zbyněk Baladrán
scénář: Zbyněk Baladrán
hudba: Ian Mikyska
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms