28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Uprchlíci jsou tu vítaní
play
Uprchlíci jsou tu vítaní
Uprchlíci jsou tu vítaní
Uprchlíci jsou tu vítaní
Uprchlíci jsou tu vítaní

Uprchlíci jsou tu vítaní

režie: Tomáš Rafa
originální název: Refugees Are Welcome Here
země: Slovensko
rok: 2020
délka filmu: 97 min.

synopse

„Otevřete hranice,“ skandují demokraticky smýšlející obyvatelé v Berlíně i frustrovaní uprchlíci za ostnatým drátem provizorních táborů. Křivolakou trajektorii mezi nimi protkávají setkání s empatickými dobrovolníky i střety s represivními státními složkami a nepřátelsky naladěnými občany ultrapravicového ražení. Režisér přibližuje dramatickou atmosféru nezáviděníhodné přítomnosti a nejisté budoucnosti běženců bezprostředním ponorem do emočně vypjatého dění. Aniž by události zcizoval komentářem a stavěl se do pozice distancovaného svědka, umožňuje divákovi prostřednictvím dravé kamery stát se přímým účastníkem cesty ke svobodě.
 
 
„Když natáčíte mezi ultrapravicovými skupinami, nejdůležitější je dělat, jako byste do ní patřili, a zachovat klid. Diskusí se neúčastním, zaznamenávám jejich výroky proto, že to sami chtějí, otázky jim nikdy nekladu.“ T. Rafa

biografie

Výtvarník, fotograf a režisér Tomáš Rafa (1979) studoval na Akademii umění v Banské Bystrici a ve Varšavě. Od roku 2009 dokumentuje rostoucí nacionalismus a neofašismus v prostoru někdejšího Visegrádu. Na rodném Slovensku se angažuje v přetvoření „sportovních zdí“ ohraničujících romské komunity v street artové galerie. Počínaje rokem 2015 se zaměřuje na evropské řešení uprchlické krize. Jeho projekty byly k vidění mj. na pražském a berlínském Bienále i v newyorské galerii MoMA PS1.

více o filmu

režie: Tomáš Rafa
producent: Združenie Art Aktivista
kamera: Tomáš Rafa
střih: Tomáš Rafa
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms