Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

24. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Večný Jožo
play
Večný Jožo
Večný Jožo
Večný Jožo
Večný Jožo
Večný Jožo

Večný Jožo

režie: Jan Gogola ml.
originální název: Večný Jožo
země: Česká republika, Slovensko
rok: 2020
délka filmu: 81 min.

synopse

Netradiční dokumentární portrét rozkrývá komplikovanou osobnost slovenské hudební legendy Joža Ráže, zpěváka poprockové skupiny Elán. Ze záznamu každodenních situací, hravých momentů, intimních rozmluv o Bohu či smrti i vzpomínek na minulost režisér skládá komplexní obraz masami milovaného člověka, který se přes všechny životní úspěchy cítí být osamělý. S přesvědčením, že je důležité otevřít se světům, které jsou nám cizí, natáčel režisér snímek deset let, poddal se rodícímu se přátelství a jeho osobní přístup přibližuje protagonistovu civilní metafyziku, jeho „přirozenou schopnost žití ve vesmíru s Bohem“.

 

„Pro natáčení je charakteristická ambivalence mezi vážným a nevážným, mezi sdílením, sblížením a odstupem i konfliktem: Rážův vesmír v konstelaci kakaa a whisky, hudby a rodiny, diktátorství a meditace, okamžiku a věčnosti, slávy a šroubováku, Boha a nicoty či třeba Šmouly a Gargamela.“ J. Gogola ml.

biografie

Jan Gogola ml. (1971) je režisér, dramaturg, scenárista a pedagog. Jeho dokumenty, zpravidla reflexivní či stylizované, se často zabývají tématem všednosti. V roce 2009 získal na MFDF Ji.hlava hlavní cenu v sekci Česká radost za snímek Mám ráda nudný život (2006). Do zmíněné sekce se v nedávných ročnících prosadil vícekrát, např. s filmy Kateřina Šedá: Jak se dělá mýtus (2013), František svého druhu (2014) nebo Exkurze aneb Historie současnosti (2015).

více o filmu

režie: Jan Gogola ml.
producent: Ladislav Cmíral, Ivan Ostrochovský
kamera: Petr Vejslík
střih: Ladislav Cmíral
zvuk: Jiří Kubík
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt