28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Vězení dějin
play
Vězení dějin
Vězení dějin
Vězení dějin
Vězení dějin

Vězení dějin

režie: Matěj Hrudička, Jan Gogola ml.
originální název: Vězení dějin
země: Česká republika
rok: 2023
délka filmu: 94 min.

synopse

Propustit dějiny na svobodu. A to dějiny novodobé, uzavřené více než čtvrt století v opuštěné uherskohradišťské věznici s unikátními prostory dochovanými z 50. let minulého století. Prázdnotu areálu autoři naplňují situačním setkáním s budovou, přírodou a s lidmi, které spojuje zkušenost s daným místem a které často jejich životní zkušenost naopak rozděluje. Společná minulost jako východisko ke společné budoucnosti.

„Do hradišťské věznice jsem jako kluk chodil do družiny, aniž bych při hrách na bývalém vězeňském dvoře tušil, co se tam před dvěma dekádami dělo. Prázdnotu zdejšího areálu uzavřeného od 90. let vnímám jako projev dějinné prázdnoty v nás. Vězení dějin pak považuji za příležitost otevřít areál i sebe samotné, abychom se potkali jako živí i mrtví přes to, že pocházíme z různých generačních, ideových a sociálních světů.“ – Jan Gogola ml.

biografie

Jan Gogola ml. (1971) je režisér, scenárista, dramaturg, publicista a pedagog ateliéru Audiovizuální tvorby FMK UTB ve Zlíně. Bývalý dramaturg ČT, šéf programu ČT Brno, pedagog FAMU a JAMU. Na MFDF Ji.hlava představil například filmy Nonstop (2000), Mám ráda nudný život (2009), Král nic nedělá (2012), Exkurze aneb Historie současnosti (2015) nebo Věčný Jožo aneb Jak jsem potkal hvězdu (2020). Vězení dějin natočil spolu se „svým“ studentem Matějem Hrudičkou.

Matěj Hrudička (1994) studuje na magisterském stupni ateliéru Audiovizuální tvorba Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně.  Režíroval reklamní spoty pro LOBBY Zlín, největší e-sportovou událost ve Zlínském kraji, a spot ke 20. výročí FMK UTB. Právě dokončuje dětský krátký film Malý útěk v koprodukci ČT.

více o filmu

režie: Matěj Hrudička, Jan Gogola ml.
producent: Anna Stránská, Lubomír Konečný
kamera: Adam Černich
střih: Tereza Chovancová
hudba: Ivan Palacký
zvuk: Vincent Stránský
výkonný producent: Martina Chytková
Script Dramaturgy: Pavel Zarodňanský, Irina Minaříková, Ivo Bystřičan
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms