28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Vrať se, Afriko
play
Vrať se, Afriko
Vrať se, Afriko
Vrať se, Afriko
Vrať se, Afriko
Vrať se, Afriko
Vrať se, Afriko
Vrať se, Afriko

Vrať se, Afriko

režie: Lionel Rogosin
originální název: Come Back, Africa
země: Jihoafrická republika, Spojené státy
rok: 1959
délka filmu: 95 min.

synopse

Snímek na pomezí fikce a dokumentu vypráví příběh mladého zuluského černocha Zacharii, který se vydává za prací do Johannesburgu. Na konci 50. let minulého století, v době tuhého jihoafrického apartheidu, to pro něj znamená nejen vystavení se převládajícímu rasismu, ale nutnost zdolávat komplikovanou byrokracii, redukující jeho život na úroveň nevolníka. Ačkoli film vznikal na podkladu fikčního scénáře, vystupují zde neherci v typizovaných rolích, a hlavně se do něj tvůrci pokusili vtělit nejpalčivější problémy fungování rasově segregované společnosti – omezené perspektivy i omezeného myšlení.

„Film zkoumající sociální a ekonomickou nespravedlnost, již Afričané zažívali během apartheidu, včetně znovu se vynořujícího konfliktu života bělošských obyvatel JAR a živoucího stylu v jihoafrických komunitách v 50. letech 20. století, činí z Afriko, vrať se přelomový snímek v kontextu reprezentace obyvatel Afriky v kinematografii a k využití filmu jako nástroje politických debat v rámci celého kontinentu.“

---
Zdroj citátu: https://www.cinemaescapist.com/2018/04/come-back-africa-apartheid-time-capsule/

biografie

Lionel Rogosin (1924–2000) byl americký nezávislý dokumentarista, pro kterého se filmová tvorba stala součástí šířeji pojímaného politického aktivismu. V New Yorku provozoval kino Bleecker Street Cinema, byl zakladatelem a spolu třeba s Jonasem Mekasem jedním z členů hnutí New American Cinema.

více o filmu

režie: Lionel Rogosin
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms