28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Was ist Kunst?
play
Was ist Kunst?
Was ist Kunst?
Was ist Kunst?
Was ist Kunst?

Was ist Kunst?

režie: Vladimír Turner
originální název: Was ist Kunst?
země: Česká republika
rok: 2023
délka filmu: 14 min.

synopse

V září roku 2023 skončila v domě U Kamenného zvonu výstava Was ist Kunst? věnovaná srbskému umělci Dragoljubovi Rašovi Todosijevićovi, významnému představiteli východoevropského konceptualismu. Jedna z jeho performancí dala výstavě i filmu svůj název. Ve videu natočeném pro Galerii hlavního města Prahy Turner rozžívá Todosijevićovu práci se symboly, jako jsou svastika či pomeranč, následuje jeho hravost, oprsklost a multimediální rozháranost.

„Edinburský manifest: Kdo na umění profituje? … národní spasitelé uměleckých podkladů, korektor, publicista, který nemá s uměním nic společného, ale píše o umělcích, jejich dílech i problematice světa umění…“

biografie

Dokumentarista a interdisciplinární umělec Vladimír Turner (1986) absolvoval audiovizuální studia na FAMU. Při své tvorbě využívá postupy dokumentárního filmu, performance, intervence do veřejného prostoru a site-specific instalací. Umění propojuje s aktivismem. MFDF Ji.hlava uvádí jeho snímky pravidelně, v posledních letech to byly filmy Guestlist (2020), Modern Times (2021) a Neo-Aboriginal (2022).

více o filmu

režie: Vladimír Turner
producent: Kristýna Černá
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms