28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
YOON
play
YOON
YOON
YOON

YOON

režie: Pedro Figueiredo Neto, Ricardo Falcão
originální název: YOON
země: Portugalsko
rok: 2021
délka filmu: 84 min.

synopse

Yoon v jazyku senegalského etnika Wolofů znamená cestu. Ať už je tím myšlen úsek, který je třeba urazit, anebo samotný proces přesunu z jednoho místa na druhé. Právě na takovou cestu se vydává hlavní hrdina filmu Mbaye. Ve stále se opakujícím cyklu koupí v Portugalsku ojeté auto, naloží jej zbožím k prodeji i věcmi doručovanými druhým a vydá se na 4 500 kilometrů dlouhou jízdu do rodného Senegalu. Postmoderní cestovatel tráví nesmírně dlouhou a osamělou pouť starostmi, jestli vůbec do cíle dorazí, a nekonečným telefonováním s příbuznými i adresáty zásilek, které postupně na trase předává.

"Film Yoon se zabývá obchodem s ojetými auty, životními strategiemi rutinérů a šedými zónami obchodu, který se odehrává mezi Portugalskem a Senegalem."

biografie

Pedro Figueiredo Neto (1984) je portugalský filmař, antropolog a architekt. Ve své odborné a tvůrčí práci se mimo jiné věnuje tématům hranic, nuceného vysídlování, sociální a prostorové segregace. 
 
Ricardo Falcão (1980) je filmař a antropolog. Od roku 2007 se ve své práci zaměřuje na Senegal, kde dlouhodobě prováděl etnografické výzkumy. Etnografie je základem několika jeho dalších profesních a tvůrčích aktivit.

více o filmu

režie: Pedro Figueiredo Neto, Ricardo Falcão
producent: Joana Ferreira, Joana Ferreira
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms