28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Yoyogi
Yoyogi
Yoyogi
Yoyogi

Yoyogi

režie: Max Golomidov
originální název: Yoyogi
země: Estonsko, Bělorusko, Japonsko
rok: 2022
délka filmu: 73 min.

synopse

Yoyogi je park, nacházející se v centru Tokia. Yoyogi je dějištěm, ale také hlavní postavou tohoto dokumentu. Záměrem režiséra ale není představit historii parku – až na úvodní titulek se o něm publikum nedozví žádná fakta. Dokument bez mluveného komentáře zachycuje park a jeho návštěvníky pouze statickou kamerou a jemným střihem. Děti hrající si na památníku, objímající se dvojice pod deštníkem na lavičce, mladíci soutěžící v rapu, bezdomovec, kterého míjí kolemjdoucí, dívka natáčející TikTokové video, skupinka černochů zpívající píseň v cizím jazyce. Meditativní observace.

„Tento film kombinuje dvě zvláštní a zdánlivě se překrývající specifika. Na jednu stranu je zde odtažité, téměř vědecké pozorování v jeho suchosti, pozorování obyčejných scén ze života lidí v parku, na druhou stranu je zde pocit jakéhosi kouzla a neskutečnosti toho, co se odehrává.“

---
Zdroj citátu: https://allfilm.ee/work/yoyogi-haiku/

biografie

Režisérem a zároveň kameramanem snímku je Estonec Max Golomidov, pro nějž je Yoyogi režijním debutem. Golomidov vystudoval Baltickou filmovou a mediální školu při Tallinnské univerzitě. Jako kameraman spolupracoval na snímcích Mraveniště (2015) a Hipodroom (2020). V současné době působí v Japonsku jako filmový kolorista.

více o filmu

režie: Max Golomidov
producent: Volia Chajkouskaya, Ivo Felt, Yu Nakajima
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms