28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Zdola
play
Zdola
Zdola
Zdola
Zdola
Zdola
Zdola
Zdola
Zdola

Zdola

režie: Tereza Vejvodová
originální název: Zdola
země: Česká republika
rok: 2022
délka filmu: 62 min.

synopse

Již před pandemií žilo v České republice téměř 24 tisíc lidí bez domova. V následujících měsících se s bytovou nouzí kvůli růstu nezaměstnanosti začala potýkat řada dalších Čechů. Jejich realitu na vlastní kůži zakouší také Filip, pražský student sociální práce. Protagonista bezprostředního videodeníku natáčel v ulicích Ústí nad Labem. Během parných dnů se jeho existence scvrkla na hledání místa, kde by se najedl a přespal. Narůstající únavu a apatii prosvětlují krátké okamžiky radosti z projevů lidské solidarity nebo teplého jídla, které v daných podmínkách nepředstavuje samozřejmost, ale podmínku přežití. 

„Autobiografický videodeník sociálního pracovníka, který se rozhodl strávit týden na ulici v cizím městě. Je domov místo uvnitř, nebo venku?”

---
Zdroj citátu: od autorky

biografie

Režisérka, scenáristka, dramaturgyně a střihačka Tereza Vejvodová (* 1995) vystudovala režii na FAMU. Její Místo (2017) bylo nominováno na cenu Magnesia za nejlepší studentský film. V prozkoumávání nových forem audiovizuálního vyjádření pokračovala tanečním filmem Vymezení (2020), který natočila s tanečnicí a choreografkou Markétou Jandovou.

více o filmu

režie: Tereza Vejvodová
hrají: Filip Jiřík
producent: Tereza Vejvodová
kamera: Petr Racek
střih: Simona Donovalova
zvuk: Matěj Lindner
sound design: Matěj Lindner
koproducent: Jan Bodnár
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms