28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Země a chléb
play
Země a chléb
Země a chléb
Země a chléb
Země a chléb

Země a chléb

režie: Ehab Tarabieh
originální název: Of Land and Bread
země: Izrael, Palestine
rok: 2019
délka filmu: 88 min.

synopse

Nezisková organizace B’Tselem dokumentuje porušování lidských práv na Západním břehu Jordánu. Díky dobrovolníkům získala tisíce hodin videozáznamů každodenních útrap Palestinců sužovaných izraelskou armádou, policií i běžnými civilisty. Amatérsky zachycené noční přepadovky a každodenní příkoří sugestivně vypráví o bezpráví, bezmoci a násilí na Izraelem okupovaném území. Ruční kamera, kterou dobrovolníci používají jako svou jedinou zbraň, vytváří syrový, esteticky nepřikrášlený obraz světa, kde jsou lidé připravováni o půdu, soukromí, bezstarostné dětství i důstojnou smrt.  
 
„Je to příběh bezbranného života bez politických práv nebo práva na protest. Života porobeného uzurpováním půdy a majetku v projektu s názvem izraelská okupace.“ E. Tarabien

biografie

Ehab Tarabien (1982) se narodil v Sýrii, kde také studoval hru na housle na konzervatoři. Poté na čas přesídlil do České republiky a věnoval se filmové tvorbě. V roce 2010 začal pracovat v centru B’Tselem a koordinoval projekt amatérského natáčení porušování lidských práv a svobod v izraelské okupaci. Z tohoto materiálu vzešel už jeho krátkometrážní snímek Směj se a celý svět se bude smát s tebou (2014), premiérovaný na Berlinale.
 

více o filmu

režie: Ehab Tarabieh
producent: Ehab Tarabieh
kamera: B'tselem Volunteers
střih: Ehab Tarabieh
sound design: Nimrod Eldar
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms