26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Zpráva od Mukalapa
play
Zpráva od Mukalapa
Zpráva od Mukalapa

Zpráva od Mukalapa

režie: Judith Westerveld
originální název: Message from Mukalap
země: Nizozemsko, Jihoafrická republika
rok: 2021
délka filmu: 15 min.

synopse

Unikátní nahrávka natočená v roce 1936 v Jižní Africe zaznamenává hlas muže jménem Mukalap, který vybízí Evropany, aby ho vyslechli a uslyšeli jeho rodný jazyk !Ora. Film je odpovědí na Mukalapovu zprávu, kterou režisérka pojala nejen jako vzácný historický artefakt, ale především jako impuls ke komunikaci, pro níž zaniklý jazyk, vzdálený prostor ani uplynulý čas nejsou překážkou.

 

„Pojala jsem svůj film jako dialog. Odpovídám Mukalapovi, který mluví holandsky, anglicky, afrikánsky i fragmenty jazyka !ora. (...) Přehrávám si Mukalapovu zprávu na velkém gramofonu značky E. M. G. Jeho hlas ke mně promlouvá tady a teď. Obrovská trouba gramofonu, naplněná jeho hlasem a zároveň prázdná, se stala jeho ztělesněním. Je tu i není. Poslouchám a odpovídám mu.“

biografie

Judith Westerveld (1985) vyrůstala v Nizozemsku a Jižní Africe. Vystudovala výtvarné umění v Akademii Gerrit Rietveld a obor uměleckého výzkumu na Amsterdamské univerzitě. Ve svých krátkých filmech, audiovizuálních instalacích a fotografických kolážích se zabývá otázkou identity v postkoloniálním světě a umně propojuje archivní materiály s jazykovými experimenty.

více o filmu

režie: Judith Westerveld
producent: Judith Westerveld
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy