28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Zprávy z neznámých nemocí
Zprávy z neznámých nemocí
Zprávy z neznámých nemocí
Zprávy z neznámých nemocí

Zprávy z neznámých nemocí

režie: Liryc Dela Cruz
originální název: Notes from Unknown Maladies
země: Filipíny
rok: 2017
délka filmu: 62 min.

synopse

Minimalistický observační portrét devadesátičtyřleté Concepcion představuje život člověka trpícího již padesát let psychickou chorobou. Babička autora snímku se po nervovém zhroucení rozhodla izolovat od zbytku světa a vypořádat se s nemocí sama. Ve své samotě je pronásledována náhodnými vzpomínkami, halucinacemi a postupně se začíná potýkat se ztrátou paměti a rozumu. Černobílý snímek plný melancholické nálady citlivě zachycuje témata stáří, nemoci a lidské samoty. Pomalé tempo a malé množství dialogů napomáhají divákovi přenést se do světa trpící osamocené ženy nenápadným a vysoce sugestivním způsobem. 

„Milá babičko, pokud si jednou všimneš, že jsem se ztratil ve tmě, připomeň mi prosím utrpení a paměť našeho národa. Moje křehké srdce může zachránit jen historie a pravda.“ L. P. Dela Cruz

biografie

Liryc Paolo Dela Cruz (1992) je filipínský režisér, scenárista a producent. Je autorem několika krátkometrážních snímků, jež se tematicky vztahují k jeho původu, osobní historii a psychologii. Často spolupracuje s filipínským nezávislým filmařem Lavem Diazem a řadí se mezi představitele hnutí slow cinema. Ve svých kontemplativních filmech využívá dlouhých minimalistických záběrů a absence příběhu a dialogu. 

více o filmu

režie: Liryc Dela Cruz
hrají: Concepcion Dela Cruz
producent: Liryc Dela Cruz
kamera: Liryc Dela Cruz
střih: Liryc Dela Cruz, Mickel Mendoza
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms