Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

24. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Ajka

Ajka

režie: Sergey Dvortsevoy
originální název: Ayka
země: Rusko, Německo, Polsko, Kazachstán
rok: 2018
délka filmu: 100 min.

synopse

V dystopickém prostředí opuštěných moskevských ulic za neustávajícího padání sněhu se potácí mladá Kyrgyzka, která je na útěku z porodnice, v níž zanechala své právě narozené dítě. V těžké finanční nouzi a s již neplatnými imigračními dokumenty je připravena vzít jakoukoliv práci, aby si mohla dovolit střechu nad hlavou, zatímco neustále krvácí a trpí silnými poporodními bolestmi. Roztřesená ruční kamera zblízka pronásleduje bídou zlomenou ženu, jež i v tom nejhorším existenčním utrpení nachází víru a lásku ke svému odloučenému dítěti.

více o filmu

režie: Sergey Dvortsevoy
hrají: Samal Yesyamova, Zhipargul Abdilaeva, David Alaverdyan, Sergey Mazur, Slava Agashkin, Ashkat Kuchinchirekov
scénář: Gennady Ostrovsky, Sergey Dvortsevoy
kamera: Jolanta Dylewska
střih: Petar Markovic, Sergey Dvortsevoy

další filmy v sekci

Den chleba
Na kilometry daleko od malé osady je vidět jen krajinu zavátou sněhem. Několik vesničanů čeká na nádraží na vlak, který jim každý týden přiváží jídlo a představuje jejich jediné spojení s okolním světem. Je úterý, den chleba. Na výhybce se odpojí poslední nákladní vagon a starci a stařeny jej už sami musejí po koleji dotlačit až do vesnice. Život v opuštěné, vymírající vesnici nedaleko Petrohradu zachytil režisér v dlouhých záběrech, které aktérům umožňují sžít se s vystupováním před kamerou, a divákovi dávají čas vstoupit do obrazů pospolitosti opuštěných lidí a zvířat.
osobní program

Den chleba

Sergey Dvortsevoy
Rusko / 1998 / 54 min.
sekce: Průhledná bytost: Sergej Dvorcevoj
Česká premiéra
Hlavní tah
Dvorcevoj svůj etnografický pohled tentokrát zaměřil na kazašskou step, kterou cestuje osmičlenná rodina urgujských cirkusáků, vměstnaná do starého autobusu. Jejich nomádský život během cesty dlouhé několik tisíc kilometrů zachycuje kamera z bezprostřední blízkosti. Ženu, muže a jejich šest dětí ve věku od jednoho do šestnácti let tak vidíme během příprav na vystoupení ve vesnicích, kterými projíždějí, i během všednodenních úkonů a chvil odpočinku, odhalujících, co rodinu přes občasné spory stmeluje.
osobní program

Hlavní tah

Sergey Dvortsevoy
Francie, Německo, Kazachstán / 1999 / 57 min.
sekce: Průhledná bytost: Sergej Dvorcevoj
Česká premiéra
Tulpan
Zdánlivě nekonečná krajina kazašské stepi je obývána rodinami pastevců žijících ve skrovných jurtách a jejich obrovskými stády ovcí. Mladý Asa chce založit svou vlastní rodinu a hospodářství, a proto si namlouvá krásnou Tulpan, která jej však odmítá kvůli jeho velkým uším. Úsměvný romantický příběh rámovaný melancholickými záběry na fascinující kazašskou přírodu je protkán mnoha humornými i dojemnými momenty, zároveň však poukazuje na obtíže života kočovných pastevců a důležitost rodinné a komunitní pospolitosti v nelehkých časech. 
osobní program

Tulpan

Sergey Dvortsevoy
Kazachstán, Rusko, Německo, Polsko / 2008 / 100 min.
sekce: Průhledná bytost: Sergej Dvorcevoj
Ve tmě
Nevidomý osmdesátiletý muž žije se svou svéhlavou bílou kočkou v malém bytě na předměstí Moskvy. Ve snaze být druhým užitečný plete z provázků nákupní tašky, které pak rozdává lidem na ulici, aby mohl navázat nové známosti a vystoupit ze své izolace. V pomíjivém světě zaměnitelných umělohmotných produktů však o jeho osobité výrobky, připomínající dobu, která již pominula, není zájem. Výpověď o střetu moderního a tradičního Ruska nás staví před otázku, zda je ve skutečnosti slepý osamělý stařec, nebo ti, kdo přehlížejí jeho vlídné gesto.
osobní program

Ve tmě

Sergey Dvortsevoy
Rusko, Finsko / 2004 / 40 min.
sekce: Průhledná bytost: Sergej Dvorcevoj
Česká premiéra
Štěstí
Námět pro svůj první film objevil Sergej Dvorcevoj náhodou, když pod sebou během letu přes kazašskou step spatřil malou izolovanou komunitu kočovných pastevců. Proniknout do jejich života nebylo snadné a natáčení tohoto ani ne půlhodinového snímku si vyžádalo přes tři měsíce času a práci čtyř kameramanů. Podařilo se v něm ale dokonale zaznamenat každodenní život stepních nomádů, od rutinních úkonů, jako je příprava pokrmů, přes nečekané, někdy i komické situace až po chvíli, kdy se tábor musí přesunout dál na travnatější pastviny.
osobní program

Štěstí

Sergey Dvortsevoy
Kazachstán / 1995 / 23 min.
sekce: Průhledná bytost: Sergej Dvorcevoj
Česká premiéra
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Evropská unie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt