28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Antigona - Jak se opovažujeme?
play
Antigona - Jak se opovažujeme?
Antigona - Jak se opovažujeme?
Antigona - Jak se opovažujeme?

Antigona - Jak se opovažujeme?

režie: Jani Sever
originální název: Antigone - How Dare We!
země: Slovinsko
rok: 2020
délka filmu: 87 min.

synopse

Antická hrdinka jako symbol morálního odporu proti zlovůli státu se v pojetí slovinského filozofa Slavoje Žižeka zásadně proměňuje. Žižekův polemický výklad slavného mýtu se prolíná s hranými pasážemi z inscenace jeho divadelní hry Trojí život Antigony, umístěné do kulis ljublaňského sídliště. Kontrapunktem k nim jsou televizní záznamy politických kataklyzmat. Od rozdělení Berlína ke vzniku Rote Armee Fraktion, od syrových obrazů uprchlické krize k jejich salónnímu přetřásání v evropském parlamentu. Na jejich pozadí klade režisér ústy Antigony, Kreonta a chóru zásadní otázky po podstatě práva a morálky ve světě podlomené demokracie.

„Film je svého druhu politický esej o současné evropské demokracii a zároveň je kombinací dokumentu a hraného filmu, protože chci současně představit i klíčová místa Žižekovy divadelní hry.“ J. Sever

 

biografie

Básník, režisér, producent a scenárista Jani Sever (1963) je vystudovaný historik. Začínal jako bubeník v punkových kapelách, od konce osmdesátých let pracoval jako novinář, celou dekádu byl editorem týdeníku Mladina. Založil první slovinský mediální online kanál, ve stejné době, kdy vznikal YouTube. Jako producent natáčí jak detektivky pro televizi, tak stojí i za velmi osobitými dokumenty nastupující generace.

více o filmu

režie: Jani Sever
producent: Nina Jeglič
kamera: Mitja Licen
střih: Milos Kalusek
zvuk: Julij Zornik
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms