28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Bílá na bílé
play
Bílá na bílé
Bílá na bílé
Bílá na bílé
Bílá na bílé
Bílá na bílé

Bílá na bílé

režie: Viera Čákanyová
originální název: Biela na bielej
země: Slovensko, Česká republika
rok: 2020
délka filmu: 74 min.

synopse

Videodeník režisérky z jejího pobytu na polské antarktické stanici, kde v roce 2017 natáčela film FREM (2019), jehož hlavní postavou byla umělá neuronová síť. Během pobytu vede autorka chatové konverzace s umělou inteligencí, které se dotýkají povahy filmu, umění a smyslu života a odhalují způsob myšlení oproštěný o lidskost a emocionalitu, nutící k hluboké introspekci. Záběry z každodenní rutiny na stanici kontrastují s lyrickými scénami člověkem neposkvrněné antarktické přírody, jež autorka doplňuje svými komentáři a myšlenkami, vyprovokovanými osamělostí ledem pokryté krajiny. 

 

„Ako sa dá myslieť niečo principiálne neľudské? Točím film o umelej inteligencii, ale je to čoraz ťažšie, absurdnejšie. Antarktická krajina funguje ako droga. Chodím v bielej tme a hľadám pocit úľavy? Som hmota s vedomím, ďaleko od termodynamickej rovnováhy. To je jediné, o čom viem podať správu.“  V. Čákanyová

Q&A s režisérkou Vierou Čákanyovou:


biografie

Slovenská režisérka Viera Čákanyová (1980) vystudovala scenáristiku na bratislavské VŠMU a dokumentární tvorbu na FAMU, kde byla na festivalu FAMUFEST oceněna za své studentské snímky. Kromě vlastní tvorby se věnuje dramaturgii a spolupracuje na filmových projektech s televizí či neziskovými organizacemi.

více o filmu

režie: Viera Čákanyová
producent: Viera Čákanyová
scénář: Viera Čákanyová
kamera: Viera Čákanyová, Tomáš Klein, Dominik Jursa
zvuk: Viera Čákanyová
sound design: Tobiáš Potočný
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms