28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
play

Čas je

režie: Zaur Kourazov
originální název: Han yu
země: Belgie, Rusko
rok: 2020
délka filmu: 20 min.

synopse

Mrazivé prostředí vylidněné čečenské vesnice během tuhé zimy, proti němuž stojí teplo tradičního slovanského venkovského domova, jenž obývají matka s dcerou a jejich mourovatá kočka. Každodenní činnosti a jednoduché rituály, jako je vyšívání, sledování televize nebo louskání slunečnicových semínek, může narušit neočekávaný příjezd bývalé obyvatelky, která se po dlouhé době vrací do rodné vsi. Esteticky podmanivý snímek poklidným způsobem uvádí diváka do světa prostých čečenských venkovanů a působí jako melancholické pozastavení v uspěchané moderní době, která se protagonistek filmu sotva dotkla. 

 

„Při práci s kamerou si rád hraji. To pochází z doby, kdy jsem ještě žil v Čečensku. Večer jsme museli zhasnout všechna světla, abychom se přitahovali pozornost odstřelovačů a bombových útoků. Když nás míjely vojenská auta, jejich světlomety ozařovali zdi a vytvářely fascinující stínohry“ Z. Kourazov, z rozhovoru v 2018

 

Q&A - Zaur Kourazov:

 

biografie

Zaur Kourazov v pěti letech utekl s rodinou z Čečenska před válkou do Belgie, kde nyní žije a tvoří. Studuje filmovou tvorbu a audiovizuální umění na Gentské královské akademii výtvarných umění. Věnuje se tématům paměti, kulturní identity a humanitárních katastrof v souvislosti s uprchlickou krizí.

více o filmu

režie: Zaur Kourazov
hrají: Marga Abdulaeva, Acet Abdulaeva
producent: Zaur Kourazov
sound design: Noemi Osselaer, Michel Coquette
skladatel: Luís Mota
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms